14. 3. 2021

Dopisy z Ramanášramu - 50 - Co je sarvam (úplnost)?

Dopis č. 50 z 5. 7. 1946


Bhagaván Šrí Ramana MahárišiV posledních třech dnech trápil Bhagavána otázkami jeden mladý muž, který nedávno dorazil do ášramu. Otázky postrádaly smysl a byly bez ladu a skladu. Bhagaván vše dopodrobna vysvětlil. Dnes dopoledne v 9 hodin se onen mladý muž opět začal ptát: „Říkáte, že vše je naše Já? Jak to udělat, aby člověk pociťoval vše jako své Já?“

S hlasem, který prozrazoval rozmrzelost, Bhagaván povídá: „Co znamená všechno? Kdo jste? Když mi řeknete, kdo jste, pak můžeme uvažovat o tom, co je ‚všechno‘. V posledních dnech jste mi dal spousty otázek, ale nezodpověděl jste mé otázky, které se týkaly toho, kdo jste vy. Nejdříve mi řekněte, kdo jste a pak se mě ptejte co je vše úplnost (sarvam). Pak vám odpovím. Když se budete snažit zjistit, kdo jste, tyhle otázky nevyvstanou. Když se o to nesnažíte a místo toho přemýšlíte o všem ostatním, pak budou tyhle myšlenky pokračovat do nekonečna. Nic je neomezí. Šánti, mír v mysli, nastane jen praxí sebezkoumání a nalezením pravdy. Když se člověk místo toho hned ptá na to a pak na, tak k čemu to je? Všechno je to zbytečná námaha.“

Mladík se znovu zeptal: „Není pro poznání vlastního Já nutný guru a sádhana?“

„Nač potřebujete gurua či sádhanu? Říkáte, že znáte všechno. K čemu tedy guru? Vy ale nechcete udělat to, co se po vás žádá. Co s tím může guru udělat? Guruova pomoc bude k dispozici, jen když se vydáte cestou, kterou guru ukázal. Zmiňujete se o sádhaně. Kvůli čemu? Jaký druh sádhany? Takových otázek! Člověk se musí vydat jednou cestou. K čemu to je běhat sem s nekončícími pochybami? Zaženete hlad tím, že se najíte, nebo se nají jiní lidé? Jaký má smysl plýtvat časem, když se ptáte těchto lidí a tamtěch lidí na to či ono? Zapomínáte sám na sebe a putujete světem a hledáte a zkoumáte: ‚Co je štěstí?‘ Nejdřív musíte zjistit: ‚Kdo jsem já, který se tu motá a hledá?‘ Pokud člověk takto hledá své vlastní Já, nevyvstane žádná další otázka,“ zakončil Bhagaván.

Přesně v ten okamžik se postavil další návštěvník a zeptal se: „Jak jedinec obdrží karman?“

Bhagaván odpověděl: „Nejprve zjistěte, kdo je jedinec a pak budeme znát, jak se objevil karman. Jak jedinec získává karman? Je karman s jedincem spojený, nebo je někde bokem? Jsou to ale úvahy. Pokud mysl, která je takto extrovertně aktivní, bude hledět do nitra, žádná z těchto pochyb se neobjeví.“

Další přeložené části